Kaip išsirinkti čiužinį?
Galite tobulai įsirengti miegamąjį, galite įsigyti prabangiausią lovą, tačiau jei turėsite prastą čiužinį, pirmieji du aspektai taip pat nedžiugins. Juk čiužinys yra tai, ant ko miegame ir kas iš esmės lemia miego kokybę. Kartais jaučiantys sprando, nugaros skausmus, besiskundžiantys prasta nuotaika, nervingumu, nekokybišku miegu nė nesusimąsto, jog kaltininkas šioje situacijoje gali būti kiek netikėtas – čiužinys, ant kurio miegate. Todėl jei renkatės savo pirmąjį čiužinį arba nusprendėte, jog atėjo metas atsinaujinti, siūlome atkreipti dėmesį į kelis labais svarbius aspektus ir šį miegamojo elementą rinktis itin dėmesingai.
Kaip ir kokį čiužinį rinktis, pataria „Deinavos baldų“ specialistai
Pirmasis patarimas svarstantiems, kaip išsirinkti čiužinį, yra susijęs su biudžetu. Anot „Deinavos baldų“ eksperto Valdo Davidavičiaus, nusistatykite sumą, kurią galite leisti naujam pirkiniui, ir už ją išsirinkite maksimaliai kokybišką čiužinį. Nustatyti kainos rėmus svarbu, kad pirkinys neviršytų galimybių, nes ir už mažesnę kainą tikrai galima atrasti labai puikių variantų.
Čiužinio kietumas
Šis parametras yra kone svarbiausias renkantis, kadangi tiesiogiai susijęs su patogumu miego metu. Taip jau yra, kad vienam patogiausias gali būti kietas čiužinys, o štai kitas ant tokio niekaip neatras patogios miego pozicijos ir jam bus reikalingas minkštesnis. Taigi labai svarbu žinoti, kokio kietumo čiužinio ieškote.
Netinkamo kietumo čiužinys – didelė tikimybė – bus nugaros, sprando skausmo, nuovargio, energijos stokos priežastis.
Čiužinio užpildas
Čiužinių asortimente rasite didelę dalį lateksinių čiužinių, taip pat viskoelastinių. Kokį čiužinį rinktis jums, priklauso nuo miegojimo ypatumų bei kitų aspektų.
Lateksiniai čiužiniai tikrai pelno daug simpatijų dėl ilgaamžiškumo, nepriekaištingo prisitaikymo prie kūno formų, kas suteikia komfortą miego metu ir tinkamą padėtį stuburui bei visam kūnui. Lateksas labai elastingas, todėl tobulai išlinksta pagal kūno linijas, o apkrovai nesant grįžta į pradinę padėtį. Dar svarbu ir tai, kad lateksiniai čiužiniai yra laidūs orui, todėl neprakaituosite, neperkaisite ir nejausite diskomforto miegodami. Svarbu ir tai, kad iš latekso pagaminti čiužiniai yra atsparūs dulkių erkutėms, kas švaros, higienos kontekste taip pat yra labai svarbu.
Tokio tipo čiužiniai labai tiks tiems, kurie miego metu gausiau prakaituoja, taip pat turintiems antsvorio. Tiesa, dėl to, kad lateksiniai čiužiniai padeda palaikyti anatomiškai teisingą stuburo padėtį, jie puikiai tinka ne tik turintiems antsvorio, bet ir tiems, kuriuos vargina vienokios ar kitokios ortopedinės problemos.
Galite rasti lateksinių čiužinių, pagamintų iš natūralaus latekso arba iš sintetinio. Prieš pastarąjį nereikėtų nusiteikti – sintetiniai gaminiai šiais laikais kokybe gali net pranokti natūralius. Visgi šiame kontekste geriausi rezultatai išgaunami tuomet, kai abiejų tipų lateksas maišomas tarpusavyje.
Būtina paminėti, jog „Deinavos baldų“ ekspertai pataria įsitikinti, jog nesate alergiški lateksui, jei svarstote būtent apie tokį čiužinį. Nors tokia alergija tikrai nėra dažna, tačiau jei kyla abejonių, geriau įsitikinti prieš perkant, o ne jau įsigijus. Taip pat turite žinoti, kad lateksiniai čiužiniai turi jiems būdingą specifinį kvapą. Pastarasis, beje, nėra itin juntamas, jis visai neintensyvus, tačiau tiems, kurie turi labai jautrią uoslę, gali kelti šiokį tokį diskomfortą.
Kitas labai populiarus čiužinių tipas – viskoelastiniai. Šių čiužinių gamybai taip pat naudojamos tik orui laidžios medžiagos, kurios pasižymi ir aukštu elastingumu bei demonstruoja ilgaamžiškumą, negana to, gali padėti spręsti nugaros ir sąnarių skausmų problemas.
Paprastai tokius čiužinius sudaro du sluoksniai: apatinis – poliuretano putų, o viršutinis – viskoelastinių putų, dažnai vadinamų memory medžiaga. Viso miego metu tokie putų poliuretaniniai čiužiniai užtikrina tinkamą atramą stuburui, negana to, yra labai tinkami tiems, kuriuos vargina stuburo, nugaros skausmas ar diskomfortas sąnariuose. Viskoelastiniai čiužiniai sudaro sąlygas atsipalaiduoti raumenims, dėl ko miego kokybė tikrai bus dar geresnė, o jūs ryte jausitės kur kas geriau pailsėję ir energingesni. Ypač šie čiužiniai patiks dirbantiems fizinį darbą, stovimą, kuomet pavargsta viso kūno raumenys.
Bet svarbu žinoti, kad jei miego metu esate linkę į padidėjusį prakaitavimą, viskoelastiniai čiužiniai jums netiks. Tačiau jie yra hipoalergiški, neleidžiantys kauptis dulkių erkutėms, tad bus geras sprendimas į alergijas linkusiems žmonėms. Ir jei, pavyzdžiui, esate alergiškas lateksui, dėl ko nerekomenduojamas lateksinis čiužinys, tai viskoelastinis jums tobulai tiks ir bus labai gera alternatyva.
Čiužinio viršutinis sluoksnis
Viršutinis čiužinio sluoksnis turi kontaktą su miegančiojo oda, todėl labai svarbu, kad jis būtų minkštas, švelnus net jautriai odai, užtikrintų tinkamą odos kvėpavimą, t. y. būtų maksimaliai laidus orui. Puiku, jei tas audinys bus iš natūralaus pluošto.
„Deinavos baldų“ asortimente rasite platų pasirinkimą čiužinių, kurių viršutiniam sluoksniui naudojamas itin švelnus trikotažas, malonus liesti, nedirginantis odos, nesukeliantis alerginių reakcijų.
Didelis privalumas – nuimamas čiužinio užvalkalas, kurį galėsite skalbti. Tai labai palengvina čiužinio priežiūrą. Žinoma, net ir tada, kai čiužinys turi nenuimamą viršutinį sluoksnį, jo valymas galimas ir būtinas, tačiau tai bus kur kas sudėtingiau. Nuimant ir skalbiant užvalkalą lengvai palaikysite higieną, tvarką, efektyviai ir dažniau pašalinsite įvairius alergenus ar besikaupiančius nešvarumus. Tai pasiteisins visada, tačiau ypač šią savybę įvertinsite, jei mėgstate gerti kavą lovoje, užkandžiauti, jei turite mažų vaikų ar gausiau prakaituojate naktį, kas ant čiužinio palieka neestetiškas dėmes. Skalbdami užvalkalą laikykitės gamintojo ir / ar pardavėjo rekomendacijų.
Čiužinio aukštis
Pagal šį kriterijų pasirinkimas irgi gana platus, pavyzdžiui, „Deinavos baldai“ siūlo čiužinius, kurių aukštis gali varijuoti nuo 7 iki net 36 centimetrų! Tad koks aukštis tinkamas jums? Šiuo atveju tikslinga atsižvelgti į lovos aukštį (nuo grindų iki šonų viršaus) bei atstumą nuo lovos grotelių iki šono viršaus (ten, kur dedamas čiužinys). Itin ploni čiužiniai tinkamesni vaikams, kurių svoris nėra didelis, tačiau suaugusiems jie labiau tinka kaip anktčiužinio vaidmenį atliekantys. O antčiužinis, beje, labai naudingas tada, jei reikalinga komfortiška miegojimo vieta ant sofos arba jei turite seną, nelabai patogų čiužinį ir nenorite ar negalite jo keisti nauju – antčiužinis arba plonas čiužinukas bus šaunus pigiau kainuosiantis sprendimas.
Grįžkime prie čiužinio aukščio. Optimalus variantas – apie 20 cm aukščio čiužinys. Ant tokio miegoti bus tikrai komfortiška. Galite rinktis ir aukštą čiužinį, jeigu norime maksimalaus patogumo arba jei turite žemesnę lovą.
Spyruoklinis čiužinys ar be spyruoklių?
Dažnas pirkėjas, galvodamas, kaip išsirinkti čiužinį, apsvarsto, kas geriau: spyruoklinis čiužinys ar ne spyruoklinis.
Spyruoklinį čiužinį rinkitės tada, jei mėgstate miegoti vėsiau, jei miego metu daugiau prakaituojate. Tokio tipo čiužiniai yra itin laidūs orui taip pat jie kur kas geriau nei nespyruokliniai sugeria judesius bei suteikia labai gerą atramą stuburui.
Kai kurie pirkėjai yra iš anksto nusiteikę, kad spyruoklinis čiužinys – atgyvena, tad į jų pusę nė nežiūri. Tačiau tokia pozicija dalinai klaidinga – spyruokliniai čiužiniai toli gražu nėra atgyvena, mat technologijos labai stipriai patobulėję, palyginti su tuo, kaip tokio tipo čiužiniai atrodė anksčiau. Šiandieniniai yra itin aukštos kokybės ir garantuojantys ilgaamžiškumą bei maksimalų komfortą. Žinoma, spyruokliniai čiužiniai yra dvejopi: klasikiniai, kuriuose spyruoklės vienos su kita jungiamos specialiomis spiralėmis, ir modernūs, šiuolaikiniai spyruokliniai čiužiniai, kuriuose kiekviena spyruoklė yra tarsi atskirtoje kišenėlėje – dėl to jos nesiliečia viena su kita, nekelia diskomforto miegančiajam ir tobulai sugeria judesius. Tikriausiai nė nereikia sakyti, kad pastarojo tipo, t. y. kišeniniai spyruokliniai čiužiniai, ypač sparčiai populiarėja.
Koks čiužinys geriausias būtent Jums?
Daugelis pirkėjų klausia, kokį čiužinį rinktis ir koks čiužinys geriausias bus jam. Tačiau kiekvienas turi atrasti savo geriausią variantą. Juk mes skiriamės miego ypatumais, miegojimo poza, kūno sudėjimu ir pan., tad natūralu, jog tas pats čiužinys nebūtinai tiks visiems. Štai kodėl svarbu įvertinti, kas aktualu būtent jums, atsižvelgti į individualius aspektus ir tuomet išsirinkti tinkamiausią gaminį.
Galima apkrova, t. y. miegančiojo svoris, yra labai svarbus aspektas tiek jūsų patogumo, tiek ir sėkmingos čiužinio eksploatacijos kontekste. Tai daugiau aktualu antsvorio turintiems žmonėms – svarbu, kad rinkdamiesi atsižvelgtumėte, kokia maksimali apkrova nurodyta prie jūsų pasirinkto gaminio. Jei ji yra mažesnė nei jūsų svoris, toks čiužinys nebus geras pasirinkimas, mat jis tinkamai neatliks savo funkcijos, deformuosis, o svarbiausia – miegoti jums ant jo bus nepatogu.
Kuo didesnis žmogaus svoris, tuo kietesnio čiužinio jam reikia. Tad įvertinkite pagal save. Jei turite antsvorio, nesirinkite minkšto čiužinio, net tokiu atveju kojos ir galva bus aukščiau nei centrinė kūno dalis, stuburas neturės tinkamos atramos, miego metu nebus taisyklinga viso kūno padėtis, taigi apie kokybišką miegą ir patogų poilsį neverta nė svajoti.
Kiekvienas žinome, kaip geras miegas veikia mūsų savijautą, tiesa? Kokybiškai išsimiegoję jaučiamės energingesni, ženkliai geresnės nuotaikos, darbingesni ir pan. Todėl geriausiai konkrečiai jums tinkantis čiužinys – labai svarbus. O tokio ieškant reikėtų atsižvelgti ir į tai, ar turite kokių nors sveikatos sutrikimų. Pavyzdžiui, kokį čiužinį pasirinkti, jei dažnai skundžiatės diskomfortu juosmens srityje? Atsakome – verta pasižvalgyti minkštesnio čiužinio, kuris švelniai apgaubs ir leis atsipalaiduoti būtent šiai kūno zonai. O jei labiau vargina skausmas viršutinėje kūno dalyje, pavyzdžiui, sprando, kaklo, menčių, pagalvokite apie vidutinio kietumo arba spyruoklinį čiužinį, kuris suteiks stabilesnę atramą būtent viršutinei kūno daliai.
Jei dažniau skundžiatės sąnarių skausmu, maudimu ar kitokiu diskomfortu, verta pagalvoti apie čiužinį, kuris būtų suskirstytas ergonominėmis zonomis, kurių kiekviena atitinkamai reaguoja į jai tenkančias apkrovas. Tai leis daug efektyviau atpalaiduoti raumenis ir drauge užtikrinti tinkamą stuburo padėtį viso miego metu.
Jei kenčiate nuo alergijų, rinkdamiesi prioritetą teikite tik tiems čiužiniams, kurie yra hipoalerginiai. Didelis privalumas bus čiužinys, turintis nuimamą užvalkalą, kurį galėsite dažniau skalbti ir pašalinti alergenus.
O kokį čiužinį pasirinkti, jei vargina gana dažna problema, t. y. miego metu esate linkę į gausesnį prakaitavimą. Štai tokiu atveju jūsų naujasis čiužinys turėtų būti maksimaliai laidus orui. Geras variantas būtų putų poliuretano čiužinys, nes ši medžiaga porėta ir yra labai laidi, sparčiai garina drėgmės perteklių, tad nejusite diskomforto. Spyruoklinis čiužinys tokiu atveju taip pat bus labai geras pasirinkimas. Gausiau prakaituojantiems tiks čiužiniai, kurie užtikrina vėsesnį miegojimą. O štai jei mėgstate šilumą ir miegoti ant šiltutėlio pagrindo, tai jums tikrai puikų įspūdį paliks viskoelastiniai čiužiniai.